Projekt Cybersec EduCheck
Projekt Cybersec EduCheck to międzynarodowa inicjatywa realizowana przez Coventry University Research Institute Europe, Stowarzyszenie Kreatywni dla Biznesu (Polska) i European Centre for Career Education (Czechy). Jego celem jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa w szkołach średnich poprzez analizę świadomości i potrzeb uczniów oraz nauczycieli w tej dziedzinie.
W ramach projektu przeprowadzono badania wśród uczniów i nauczycieli z Polski (443 uczniów, 17 nauczycieli) i Czech (198 uczniów, 5 nauczycieli). Analizowano poziom wiedzy, zachowania online oraz wyzwania związane z edukacją o cyberbezpieczeństwie.
Wyniki badań
Wyniki wskazują różnice w ocenie poziomu wiedzy o cyberbezpieczeństwie między uczniami (3,89/5) a nauczycielami (2,86/5). Ponad połowa uczniów nie znała podstawowych pojęć, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. 61% uczniów spędza w internecie co najmniej cztery godziny dziennie, co negatywnie wpływa na jakość snu i zdrowie psychiczne. Co czwarty uczeń doświadczył cyberprzemocy, a wiele przypadków pozostało bez reakcji. Uczniowie stosują słabe hasła, dzielą się nimi i zapominają o wylogowywaniu się, co zwiększa ryzyko naruszeń bezpieczeństwa.
Rekomendacje
Badania wykazały braki w wiedzy uczniów i trudności nauczycieli w przekazywaniu wiedzy i kształtowaniu postaw związanych z cyberbezpieczeństwem. Problematyczne okazały się: tworzenie silnych haseł, rozpoznawanie phishingu i weryfikacja źródeł. Nauczyciele wskazali na brak materiałów, szkoleń oraz czasu w programie nauczania.
Dlatego opracowano podręcznik z gotowymi scenariuszami lekcji, ujmującymi stosowanie interaktywnych metod, jak symulacje i projekty grupowe, oraz wprowadzenie tematów cyberbezpieczeństwa do różnych przedmiotów. Kluczowe są w nich treści związane z obywatelstwem cyfrowym, promujące odpowiedzialne i etyczne korzystanie z technologii. Opracowane materiały dostępne są w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i czeskiej.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Wszystkie rezultaty wypracowane w ramach niniejszego projektu udostępniane są na zasadzie otwartych licencji (CC BY-NC 4.0). Można z nich korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Kopiowanie lub przetwarzanie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione. W przypadku wykorzystania rezultatów niezbędne jest podanie źródła finansowania oraz jego autorów.